Öğrencilerin Beklediği Haber! LGS Sonuçları Açıklanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 Haziran 2024 Pazar günü gerçekleştirilen ve 1 milyon 38 Bin 192 öğrencinin katıldığı LGS sınavı tamamlandı. Değerlendirmelerin devam ettiği süreçte öğrenciler ve ailelerin en merak ettiği konu ise sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı oluyor.

SONUÇLAR YARIN AÇIKLANACAK

LGS değerlendirmeleri tamamlandı. Sınav sonuçları ise 28 Haziran 2024 günü açıklanacak. https://www.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olan sınav sonuçları adaylara posta yoluyla gönderilmeyecek.

LİSELERE YERLEŞTİRME SÜRECİ BAŞLIYOR

Sınav sonuçlarının ilan edilmesiyle birlikte tercih kılavuzu da yayımlanacak ve yerleştirme süreci başlayacak. Yerleştirmeler merkezi sınav puanına göre yapılacak.

ÖĞRENCİLER YEREL YERLEŞTİRME TERCİHİ YAPACAK

Sınava giren ve merkezi sınav puanı bulunan öğrenciler de dahil olmak üzere, tüm öğrencilerin yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etmeleri zorunludur. Eğer bu tercihler yapılmazsa, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okulların tercih ekranı açılmayacaktır. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okullara kesin kayıt yaptırmış öğrenciler ise bu tercih sürecine dahil olamayacaklardır.

Tercih döneminde, öğrenciler ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapmalıdır. Bu tercihler sırasında öğrenciler, kayıt alanlarından ilk 3 okul olmak üzere en fazla 5 okul tercih edebileceklerdir. Aynı okul türünden (Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir