Altın Sahiplerine Soğuk Duş: “Hemen Hazırlığa Başlayın”

Dünyada yaşanan siyasi çalkantılar, altın fiyatları tüm zamanların en üst seviyesine çekerken, gün içerisinde ons altın 2298 doları görerek tarihi zirvesini yeniledi.

Bu artış, Türkiye’de çeyrek ve gram altın fiyatları dahil olmak üzere tüm altın ürünlerinde yukarı yönlü hareketler yaşanmasına neden olurken, altın tarafında haftalardır yaşanan kesintisiz yükselişin ne kadar süreceği merak konusu oldu.

Dünyanın önde gelen bankaları ve ekonomistleri, Fed tarafında yıl sonuna kadar en az birkaç faiz indirimi yaşanacağını ve bu nedenle altın fiyatlarının yaz aylarından itibaren hızla yükseleceğini düşünürken, tüm beklentilere boşa çıkaracak açıklama Atlanta Fed Başkanı Bostic’ten geldi.

ALTINDA TÜM TAHMİNLERİ BOŞA DÜŞÜREN AÇIKL

Uzman isim, enflasyonun hızıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve faiz indirimlerinin yılın çok ilerleyen zamanlarına kadar yapılması gerektiğini düşünmediğini belirterek, 2024 yılının tek faiz indirimi ile kapanmasının muhtemel olduğunu sinyalledi.

​​​​​​​Dünya üzerinde altın fiyatlarını etkileyen 2 temel faktör bulunurken, uzmanlar bu durumları Fed’in faiz kararları ve uluslararası risk faktörleri olarak özetlemekte.

Küresel ölçekte başta jeopolitik riskler olmak üzere yeni kriz dalgaları muhtemel olarak görünürken, Fed tarafından gelen bu haberle altın piyasalarında önemli bir geri çekilmenin muhtemel olduğu düşünülmekte.

Uluslararası finans çevreleri, Temmuz ayı ve sonrasında başlaması muhtemel faiz indirimlerinin yıl sonuna kadar yaklaşık 3 karar şeklinde gerçekleşeceğini ve bu nedenle altın tarafında hızlı bir yükselişin yaşanacağını öngörüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir